پژوهشکده بیو تکنولوژی صنعتی

جهاد دانشگاهی خراسان رضوی

EN | FA

مجموعه کارگاه های مدیریت الکترونیک پروژه ها و آزمایشگاه ها

يک شنبه ، 19 خرداد 1398

مجموعه

 

مجموعه کارگاه های

مدیریت الکترونیک پروژه ها و آزمایشگاه ها

 

این کارگاه کوتاه مدت به آشنایی نرم افزار هایی می پردازد که قابلیت هدایت کارهای فردی و تیمی را به افراد در مکان ها و سمت های مختلف اعطا می نماید.

در دوره نخست نرم افزار های Trello, Slack, One Note, Todoist در این راستا معرفی و برخی از کارکردهای آنها ارائه خواهند شد.

در دوره دوم به معرفی و آشنایی با برخی کاربردهای ممتاز نرم افزارهای کاربردی ارائه و رفرنس دهی شامل Prezi, EndNote, Mendeley, Excel**, OriginLab پرداخته خواهد شد.

تدریس کارگاه ای مذکور توسط اعضای هیات علمی جهاددانشگاهی و با همکاری 2 تن از دانشجویان که در این خصوص مطالعات جامعی کسب نموده اند در محل سازمان مرکزی جهاددانشگاهی انجام خواهد شد. در زیر بخشی از توضیحات مربوط به هر یک از نرم افزارها ارائه شده است.

ترلو  (Trello)

میلیون ها نفر در سراسر دنیا از این اپلیکیشن استفاده می کنند چرا که لیست ها قابل مشاهده و در دسترس هستند و کار کردن با این اپلیکیشن به طرز غیر قابل باوری ساده است. ترلو همان کاغذهای یادداشت رنگی ایست که دیجیتالی شده اند. ترلو تجسم سازی پروژه را برایتان ممکن می سازد و با یک نگاه به کارت ها از نحوه پیشرفت کار به سادگی مطلع می شوید. همچنین امکان تعامل با اعضای تیم و یا حتی خانواده را برایتان فراهم می کند و از این طریق ترلو کمک می کند صندوق دریافت ایمیل هایتان خالی بماند!

ترلو قابلیت دسترس پذیری بالایی دارد و می توانید از آن در وب و یا بر روی موبایل با سیستم عامل های اندروید،iOS  و Windows 8 بهره بگیرید و تغییرات مورد نظرتان را در لیست هایتان که به طور آفلاین در اختیار شما قرار دارد اعمال نمایید. در تمام امور کاری یا در منزل ترلو می تواند به یاری شما بشتابد. همان قدر که ترلو می تواند در محیط کارتان مفید باشد می تواند در تمام برنامه ریزی های زندگی شخصی شما نیز سودمند بوده و بار استرس را به حداقل برساند!

اسلک slack

اسلک تنش کاری بین همکاران را کاهش می دهد و همه چیز را متمرکز می کند و کمک می کند تا اندکی هوشمندانه تر با هم کار کنید. شاید بیشترین کاربرد اسلک هم در این بخش باشد که افراد یک گروه کاری، شرکت، استارت اپ یا … در موضوعات مختلف با هم تعامل دارند و می توانند انسجام کاری و تیمی خود را به خوبی حفظ کنند. به صورت کلی اسلک که کوتاه شده عبارت “Searchable Log of All Conversation and Knowledge ” به معنی “لاگ قابل جستجو از مکالمات و دانش” است که از طریق یک ادرس و  یا url  که شما تعیین می کنید می توانید سایر اعضای شرکت را به تیم خود بیافزایید و در قالب امکاناتی که برای شما تدارک دیده شده است تعاملات سازمانی را در این محل انجام دهید.

قابل نصب و راه اندازی بر روی پلتفرم‌های مبتنی بر سیستم عامل اندروید و آی‌اواس است.

تودوایست ToDoist

اگر به دنبال یک برنامه برای مدیریت کارهای خود هستید، بد نیست سری به اپلیکیشن ToDoist بزنید! Todoist را می‌توان در تلفن‌هوشمند، دسکتاپ، تبلت و در قالب سرویس‌هایی چون جیمیل مورد استفاده قرار داد. با توجه به قابلیت دسترسی بالا، اطلاعات کاربران از در کوتاه‌ترین زمان ممکن توسط سرویس‌های ابری همگام‌سازی می‌شود، یعنی در صورت اضافه، حذف یا ویرایش یک وظیفه در لیست کاری، این مورد سریعا همگام خواهد شد. از جمله‌ی قابلیت‌های کاربردی در اضافه کردن یک وظیفه می‌توان به قابلیت تعیین الویت و همچنین سطح وظیفه‌ی مورد نظر اشاره کرد. ضمنا وظایف اضافه شدن را می‌توان در قالب طبقه‌بندی‌های مختلفی قرار داد. این طبقه‌بندی‌ها بصورت پیش‌فرض شامل مواردی چون کار، سلامتی، شخصی، خرید و موارد دیگری است که می‌توان در صورت نیاز سایر موضوعات را به آن اضافه کرد. برای استفاده از این سرویس نیاز به آنلاین بودن نبوده و به محض اتصال به اینترنت تغییرات صورت گرفته همگام خواهد شد. Todoist قابلیت اتصال به سرویس‌های ابری چون دراپ‌باکس و گوگل‌درایو را برای اضافه کردن اسناد و تصاویر دارد. Todoist اضافه کردن وظایف گروهی را نیز میسر کرده است، بطوریکه می‌توان با اضافه کردن یک وظیفه، آن را با سایر کاربران به اشتراک گذاشت.

 وان نوت One Note

آیا مدیری هستید که حجم کارهای او بسیار متنوع و زیاد و پروژه‌های متعدد در شرکت دارید؟ آیا دانشجویی هستید که برای پایان‌نامه خود در حال تحقیق است ؟ یا فعلاً در خانه هستید و قسمت عمده وقت شما به مطالعه کتابهای کاغذی یا جستجوی سایت‌های مفید و جذاب در وب می‌گذرد؟ اگر در ثبت و مدیریت اطلاعات خود مشکل دارید، وان نوت می‌تواند یکی از راهکارهای مناسب برای شما باشد

وان نوت (OneNote) از ابزارهای خانواده مایکروسافت آفیس است. به عبارتی همزمان با نصب وورد و اکسل و پاورپوینت، روی کامپیوتر شما نصب شده است. کافی است در میان برنامه‌های خانواده آفیس آن را بیابید یا Onenote را در کامپیوتر خود، جستجو کنید.

وان نوت را دقیقاً میتوانید شبیه کیفی در نظر بگیرید که دفترچه‌های متعددی در آن دارید. دفترچه‌هایی که خود بخش‌بندی شده‌اند و در هر بخش هم چند صفحه در نظر گرفته شده است.

 در دوره دوم:

فرمول نویسی پیشرفته در اکسل Excel این امکان را به شما می دهد تا در آزمایشگاه ها، پروژه ها و بسیاری از فعالیت های محاسباتی خود نیازی به تکرار اعداد و فرایند زمان بر محاسبات پیچ در پیچ همراه با احتمال خطا را نداشته باشید.اوریجین لب OriginLab به شما توانایی ترسیم نمودارها با کیفیت بالا جهت ارائه در سخنرانی ها و مقالات معتبر را می دهد. اگر در رفرنس دهی مطالب دچار مشکل هستید، مندلی Mendeley و اندنوت EndNote در محیط های آنلاین و آفلاین این قابلیت را به شما می دهند تا با به روزرسانی رفرنس ها، با خیال راحت به بخش های دیگر کار بپردازید. استفاده از نرم افزار پرزری Prezi در ارائه پروژه ها و فعالیت های روزانه کم کم جای پاورپوینت قدیمی را گرفته و توانسته سطح رضایتمندی و هدفگذاری بیشتری را در بخشهای مختلف آکادمیک و حتی در فرایندهای پروژه یابی به خود اختصاص دهد.